Okulary przeciwsłoneczne
Dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?
Wpływ promieniowania UV na zdrowie oczu i skóry
Dlaczego powinniśmy chronić wzrok przed promieniowanie UV?
Jak zabezpieczyć swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV?
- Noś okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV. Powinny być zakupione w autoryzowanym salonie optycznym i posiadać certyfikaty. Aby pełniły funkcję ochronną przed promieniowanie powinny być dobrze dopasowane (nie za duże, nie za małe), osłaniać również boki – głównie podczas długich ekspozycji na słońcu (wędrówek pieszych, żeglarskich czy rowerowych)
- Pij dużo wody – to podstawa zdrowotna, o której wszyscy wiemy – należy się tylko do niej stosować – w kontekście wzroku można dodatkowo stosować krople nawilżające (tzw. sztuczne łzy) jeśli mamy objawy suchego oka.
- Jedz dużo zielonych warzyw takich jak szpinak, zielony groszek czy brokuły. Zawierają luteinę i są doskonałą profilaktyką dla tkanek ocznych (plamki i siatkówki) zapobiegającą chorobom degeneracyjnym.
Jakie inne filtry posiadają okulary przeciwsłoneczne?
Powszechnie znanym i lubianym filtrem w okularach przeciwsłonecznych jest polaryzacja. To filtr eliminujący odbite światło z powierzchni gładkich takich jak np. woda. Efektywność działania filtra polaryzacyjnego widać np. na powierzchni asfaltu po burzy – dzięki jego działaniu nie razi słońce odbite od mokrej powierzchni. Jest bardzo przydatny dla kierowców, jak również sprawdza się nad wodą i w warunkach górskich.
Co znaczą kategorie przyciemnienia okularów przeciwsłonecznych?
Czy kolor przeciwsłonecznych soczewek okularowych ma znaczenie?
Firmy produkujące profesjonalne okulary sportowe wielokrotnie udowodniły, że rodzaj zabarwienia w istotnym stopniu wpływa na jakość widzenia w określonym otoczeniu oraz różnych warunkach pogodowych. I tak:
Soczewki ciemne – gwarantują najwyższą ochronę przed promieniami UV, są więc szczególnie przydatne w warunkach ekstremalnych – np. wysokie góry, w słoneczne dni, gdzie ekspozycja jest podwójnie silna z powodu odbitego światła od śniegu lub wody (IV kategoria filtra, nie nadają się do prowadzenia samochodu)
Soczewki szare – mają charakter uniwersalny, dopasowane są do każdych warunków pogodowych i nie ingerują w postrzeganie kolorów i kontrast widzenia noszącego (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)
Soczewki brązowe – chronią przed intensywnym światłem słonecznym, a także zwiększają kontrast oraz głębię ostrości widzenia, dzięki czemu ułatwiają między innymi określenie odległości (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)
Soczewki niebieskie – zwiększają kontrast widzenia oraz zapewniają lepsze widzenie w słabym oświetleniu, doskonale sprawdzą się w przypadku zmiennych i niepewnych warunków pogodowych (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)
Soczewki zielone – są odpowiednie w każdych warunkach pogodowych oraz mają charakter kojący i niwelują uczucie zmęczenia oczu, przy 85% zabarwienia wydają się być jaśniejsze niż szary i brązowy
Soczewki czerwone i fioletowe – chronią przed intensywnym światłem słonecznym i zwiększają percepcję głębi, doskonałe w przypadku sportów zimowych (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)
Soczewki żółte i pomarańczowe – zwiększają kontrast oraz jasność widzenia, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w jesienne i zimowe dni czy podczas mglistej lub deszczowej pogody (II kategoria filra to poniżej 75% przyciemnienia)
Podsumowując, okulary przeciwsłoneczne są nieodzownym elementem, z którym nie powinniśmy się rozstawać podczas przebywania na zewnątrz. Oprócz najważniejszego zadania jakim jest ochrona oczu, okulary przeciwsłoneczne są doskonałym uzupełnieniem stylizacji. Obecnie spośród niemałej oferty pięknych, markowych okularów, wykonanych z wysokiej jakości acetatów, metalu czy tytanu z doskonałej jakości soczewkami przeciwsłonecznymi, ten obowiązek zdrowotny jest jednym z najprzyjemniejszych jaki powinniśmy realizować na codzień 🙂