Okulary przeciwsłoneczne

 

Dlaczego powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne?

Wpływ promieniowania UV na zdrowie oczu i skóry

Słońce emituje ultrafiolet, który w dużej mierze pochłania ziemska atmosfera. W warstwie ozonowej odfiltrowane zostaje całkowiecie promieniowanie UV-C oraz część UV-B. Promieniowanie UV, które dociera na ziemię to w 97% promieniowanie UV-A.
Promieniowanie ultrafioletowe jest składnikiem światła słonecznego i jego podział na UV-A, UV-B i UV-C wynika z różnych długości fal tego promieniowania:
UV-A – o długości fal 315-400 nanometrów jest obecne przez cały rok, również w dni pochmurne. Przenika do naskórka, przyczynia się do fotostarzenia skóry. 
UV-B – o długości fal 280-315 nm odpowiedzialne jest za oparzenia skóry oraz reakcje alergiczne
UV-C – o długości fal 100-280 nm są najbardziej niebezpieczne dla człowieka (poparzenia), ma właściwości bakteriobójcze (250-280 nm)
Okulary przeciwsłoneczne na kapeluszu

Dlaczego powinniśmy chronić wzrok przed promieniowanie UV?

Delikatne tkanki oka w dużym stopniu pochłaniają promieniowanie UV co może doprowadzić do ich stałego uszkodzenia. Jest to o tyle istotne, że soczewka oka nie jest w stanie samoistnie się zregenerować. Naturalne mechanizmy obronne oka okazują się niewystaraczające. Stąd konieczność noszenia okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni lub podczas długiego przebywania na świeżym powietrzu.
Nadmierna ekspozycja na promienie UV może powodować m.in. zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, tłuszczyków oraz skrzydlików (degeneracja spojówki) . Początkowo nie dają one żadnych objawów, lecz później powodują problemy i mogą pogorszyć jakość widzenia.
Nadmierne promieniowanie UV jest przyczyną tzw. śnieżnej ślepoty, która może spowodować przejściową utratę wzroku, zaćmy, zwyrodnienia plamki wreszcie nowotworów gałki ocznej.
Krótkoterminowa, ale intensywna ekspozycja na słońce może powodować łzawienie oczy, światłowstręt, uczucie piasku w oczach, zaczerwienienie. Są to objawy popatrzenia lub zapalenia spojówek.

Jak zabezpieczyć swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV?

  1. Noś okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV.  Powinny być zakupione w autoryzowanym salonie optycznym i posiadać certyfikaty. Aby pełniły funkcję ochronną przed promieniowanie powinny być dobrze dopasowane (nie za duże, nie za małe), osłaniać również boki – głównie podczas długich ekspozycji na słońcu (wędrówek pieszych, żeglarskich czy rowerowych)
  2. Pij dużo wody – to podstawa zdrowotna, o której wszyscy wiemy – należy się tylko do niej stosować – w kontekście wzroku można dodatkowo stosować krople nawilżające (tzw. sztuczne łzy) jeśli mamy objawy suchego oka.
  3. Jedz dużo zielonych warzyw takich jak szpinak, zielony groszek czy brokuły. Zawierają luteinę i są doskonałą profilaktyką dla tkanek ocznych (plamki i siatkówki) zapobiegającą chorobom degeneracyjnym.
Okulary przeciwsłoneczne na kapeluszu

Jakie inne filtry posiadają okulary przeciwsłoneczne?

Powszechnie znanym i lubianym filtrem w okularach przeciwsłonecznych jest polaryzacja. To filtr eliminujący odbite światło z powierzchni gładkich takich jak  np. woda. Efektywność działania filtra polaryzacyjnego widać np. na powierzchni asfaltu po burzy – dzięki jego działaniu nie razi słońce odbite od mokrej powierzchni. Jest bardzo przydatny dla kierowców, jak również sprawdza się nad wodą i w warunkach górskich.

Co znaczą kategorie przyciemnienia okularów przeciwsłonecznych?

Kategoria przyciemnienia – 0
Przepuszczalność światła wynosi od 80 do 100%. Soczewki okularów wyposażonych w przyciemnienie oznaczane jako 0 są praktycznie przezroczyste lub lekko przydymione. Nie chronią wystarczająco przed promieniowaniem słonecznym. Nadają się za to doskonale w środowisku z ograniczoną widocznością, np. podczas mocnego zachmurzenia. Stanowią również barierę dla pyłu lub wiatru, co czyni je doskonałym wyborem dla rowerzystów bądź osób uprawiających wspinaczkę po niższych partiach gór.
 
Kategoria przyciemnienia – 1
Przepuszczalność światła wynosi od 43 do 80%. Najczęściej soczewki z tej kategorii mają kolor żółty bądź bursztynowy. Okulary wyposażone w zaciemnienie oznaczone cyfrą 1 nadają się do użytkowania w słabych warunkach oświetleniowych np. podczas mgły, gdyż zapobiegają oślepnięciu na skutek odblasków.
 
Kategoria przyciemnienia – 2
Przepuszczalność światła wynosi od 18 do 43%. Soczewki z takiej kategorii posiadają średnie zaciemnienie, sprawdzające się idealnie w dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych, a także w środowisku miejskim oraz w klimacie ze zmienną pogodą.
 
Kategoria przyciemnienia – 3
Przepuszczalność światła wynosi od 8 do 18%. To najbardziej rozpowszechniona i uniwersalna kategoria przyciemnienia. Soczewki tak zaciemnione radzą sobie zarówno na wakacyjnym urlopie, jak i podczas codziennego użytkowania. Przyciemnienie trzeciej kategorii nie zaburza widzenia kolorów. Barwa soczewek to najczęściej odcienie szarości lub brązu.
 
Kategoria przyciemnienia – 4
Przepuszczalność światła wynosi od 3 do 8%. Okulary przeciwsłoneczne z przycienieniem czwartej kategorii przygotowane zostały z myślą o bardzo wymagających osobach. Mimo iż bardzo silne zaciemnienie uniemożliwia rozróżnianie kolorów i jazdę samochodem, to doskonale sprawdza się w warunkach skrajnie jasnych. Kategoria ta nadaje się doskonale dla alpinistów, którzy w warunkach wysokogórskich są narażeni na silne promieniowanie słoneczne, a także duże nasycenie środowiska odblaskami (obecność śniegu i lodu).
Okulary przeciwsłoneczne na kamykach w wodzie

Czy kolor przeciwsłonecznych soczewek okularowych ma znaczenie?

Firmy produkujące profesjonalne okulary sportowe wielokrotnie udowodniły, że rodzaj zabarwienia w istotnym stopniu wpływa na jakość widzenia w określonym otoczeniu oraz różnych warunkach pogodowych. I tak:

Soczewki ciemne – gwarantują najwyższą ochronę przed promieniami UV, są więc szczególnie przydatne w warunkach ekstremalnych – np. wysokie góry, w słoneczne dni, gdzie ekspozycja jest podwójnie silna z powodu odbitego światła od śniegu lub wody (IV kategoria filtra, nie nadają się do prowadzenia samochodu)

Soczewki szare – mają charakter uniwersalny, dopasowane są do każdych warunków pogodowych i nie ingerują w postrzeganie kolorów i kontrast widzenia noszącego (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)

Soczewki brązowe – chronią przed intensywnym światłem słonecznym, a także zwiększają kontrast oraz głębię ostrości widzenia, dzięki czemu ułatwiają między innymi określenie odległości (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)

Soczewki niebieskie – zwiększają kontrast widzenia oraz zapewniają lepsze widzenie w słabym oświetleniu, doskonale sprawdzą się w przypadku zmiennych i niepewnych warunków pogodowych (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)

Soczewki zielone – są odpowiednie w każdych warunkach pogodowych oraz mają charakter kojący i niwelują uczucie zmęczenia oczu, przy 85% zabarwienia wydają się być jaśniejsze niż szary i brązowy

Soczewki czerwone i fioletowe – chronią przed intensywnym światłem słonecznym i zwiększają percepcję głębi, doskonałe w przypadku sportów zimowych (III kategoria filra to około 85% przyciemnienia)

Soczewki żółte i pomarańczowe – zwiększają kontrast oraz jasność widzenia, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w jesienne i zimowe dni czy podczas mglistej lub deszczowej pogody (II kategoria filra to poniżej 75% przyciemnienia)

Okulary przeciwsłoneczne na kamykach w wodzie

Podsumowując, okulary przeciwsłoneczne są nieodzownym elementem, z którym nie powinniśmy się rozstawać podczas przebywania na zewnątrz. Oprócz najważniejszego zadania jakim jest ochrona oczu, okulary przeciwsłoneczne są doskonałym uzupełnieniem stylizacji. Obecnie spośród niemałej oferty pięknych, markowych okularów, wykonanych z wysokiej jakości acetatów, metalu czy tytanu z doskonałej jakości soczewkami przeciwsłonecznymi, ten obowiązek zdrowotny jest jednym z najprzyjemniejszych jaki powinniśmy realizować na codzień 🙂